Základom akejkoľvek úspešnej spoločnosti je fungujúci tím. Vzťahy a komunikácia medzi jeho jednotlivými členmi sú opornými bodmi, na ktorých všetko stojí a padá. Výskumy uverejnené v prestížnych publikáciách ako Journal of Applied Psychology či Harvard Business Review hovoria jednoznačnou rečou: tímy s dobrými vzťahmi vykazujú vyššiu efektivitu práce, spokojnosť a výkonnosť v kľúčových ukazovateľoch firmy.
Najlepšia investícia, ktorú môže spoločnosť urobiť, je do vlastných ľudí. Teambuildingové aktivity sú efektívnym a kolegiálnym spôsobom, ako budovať vzťahy medzi nimi. Vymeniť obleky a rovnošaty za pohodlné oblečenie, zasúťažiť si, podieľať sa na zaujímavých aktivitách v uvoľnenej atmosfére – znie to perfektne, však?
Ak k tomu navyše ešte pridáte krásne prostredie Vysokých Tatier, máte v rukách recept na úspech.
Alebo ako nám guláš zvýšil obrat.
Veľmi zjednodušene môžeme každú firmu rozdeliť na dva tábory: zamestnávateľský a zamestnanecký. V ideálnom prípade ide o jeden kohézny celok, ktorý ťahá za rovnaký koniec a smeruje k rovnakému cieľu. Vieme, však, že individuálne motivácie a potreby sú rôzne. Zatiaľ čo vedenie môže bazírovať na dosahovanie hospodárskych výsledkov, jednotliví zamestnanci chcú dostať poctivú plácu za poctivú prácu a nemenej dôležitá je pre nich aj spokojnosť.
Teambuilding je spôsob, ako uspokojiť potreby na oboch stranách “barikády”. V tejto časti textu si povieme prečo.
Ako sa vraví: vox populi, vox deus – hlas ľudu, hlas boží. Ak by sa v katastrofickom hypotetickom scenári jedného dňa “vzbúrili” zamestnanci a neprišli by do práce, firma je vo veľkých problémoch. Udržiavať spokojnosť ľudí je preto mimoriadne dôležité. A jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré na ňu vplývajú, je tímovosť – teda vzťahy medzi kolegami.
Ako môže teambuilding pomôcť na tomto fronte?
Teambuildingové aktivity sú v podstate istou formou tréningu komunikačných zručností. Zdolávanie úloh, spoločné cvičenia, skupinové diskusie – pri tom všetkom sa ľudia učia efektívne vyjadrovať svoje myšlienky, ale zároveň aj aktívne počúvať. Porozumieť a byť porozumený – to je gro komunikácie.
Možno by ste neverili, ako taká Honba za tatranským pokladom cibrí a podnecuje diskusiu. Ak chce byť tím úspešný, musí vedieť komunikovať. Pri zdolávaní hravých výziev v uvoľnenom prostredí sa to deje intuitívne.
V rámci firemnej hierarchie máte zrejme rozpísané aj zloženia jednotlivých tímov (oddelení, sekcií a podobne). Na papieri je to fajn, ale zodpovedá tomu aj realita?
Teambuilding je presne to, čo je v ňom napísane: budovanie tímu. Prostredníctvom spoločných zážitkov sa kolegovia lepšie spoznávajú, budujú vzájomnú dôveru a vyvíjajú pocit kamarátstva. Áno, toto sa môže diať aj na pracovisku, ale mimo neho je pôda oveľa úrodnejšia. Ináč povedané: pri guláši či na poctivej túre to ide jednoduchšie, než v kancelárii.
Silnejšie vzájomné väzby prispievajú k tvorbe zdravého pracovného prostredia. Takého, v ktorom sa jednotlivci môžu jeden na druhého spoľahnúť, nemajú problém podať pomocnú ruku a tvoria ozajstný tím.
Mnoho teambuildingových aktivít zahŕňa riešenie rôznych úloh, ktoré vyžadujú kritické a kreatívne myslenie. Tú je prínos dvojaký.
V prvom rade si jednotlivci cibria svoju orientáciu na riešenia, nie na problémy samotné, pretože musia k výzvam pristupovať z rôznych perspektív, hľadať nové cestičky. Dostať sa z takej únikovej miestnosti (escape room) – to dá zabrať. Práve stimuláciou kreatívneho a kritického myslenia si človek zlepšuje takzvané “problem-solving skills”, teda schopnosť riešiť problémy. A zároveň tak dvíha svoju cenu na trhu práce.
Nuž a nezanedbateľný je tu opäť tímový aspekt. Keďže k výzvam pristupujú zamestnanci v skupinách, môžu ťažiť zo silných stránok jednotlivcov. Júlia má vynikajúce analytické myslenie a poradí si s každou šifrou, zato Marián ma orientačný zmysel ako lovecký pes a bez problémov nás dostane tam, kam potrebujeme.
Vedieť, v čom je kto dobrý, je na pracovisku na nezaplatenie. Napríklad nabudúce, keď budete riešiť zložitý problém. Hneď viete, na koho sa obrátiť.
Čiastočne nadviažeme na predošlý bod.
Teambuilding je platformou, kde jednotlivci dostanú príležitosti prekonať svoje hranice a prezentovať svoje schopnosti. Úspešné zvládanie úloh a prezentácia vlastných nápadov či riešení posilňuje sebavedomie a vedomie sebahodnoty.
To sa prenáša aj do pracovného prostredia. Zamestnanci sú potom ochotnejší prijímať nové výzvy, vyjadrovať svoj názor či prevziať iniciatívu. Všetko spôsoby, ako rásť. Pretože k rastu dochádza iba mimo našej komfortnej zóny.
Nezabudnime ani na uvoľnený a zábavný charakter teambuildingu.
Tieto aktivity nám poskytujú (často vítanú!) prestávku od bežnej pracovnej rutiny. Čudovali by ste sa, ako veľmi dokáže také vynesenie potravín na krosnách do vysokohorskej chaty znížiť hladinu kortizolu, stresového hormónu, v našom organizme. A to nehovoríme o tréningu pre kondičku!
Zábavné a kolegiálne aktivity podporujú relaxáciu. Najčastejším zvukom na teambuildingu je smiech. Pozitívna nálada by sa dala krájať. Všetko aspekty, ktoré prispievajú k zníženiu stresu a ďalších negatívnych dopadov na naše duševné zdravie. Teambuilding je perfektným spôsobom, ako prispieť k rovnováhe medzi prácou a súkromným životom – work-life balance.
Na teambuildingu je skvelé to, že okrem utužovania a vytvárania kolektívov má aj citeľný prínos pre biznis. Ľudská stránka je určite na prvom mieste, ale tá ekonomická tiež stojí za to – povieme to bez okolkov.
Možno sa teraz pýtate – to znie pekne, ale ako mi reálne teambuilding pomôže dosahovať výsledky?
Takto.
Prestížna Gallup Organization, jedna z najrenomovanejších konzultačných a analytických spoločností na svete, publikovala viacero zistení o nevyhnutnosti dobrej tímovej práce. Podľa dát (firma Gallup je známa rôznymi prieskumami a závermi podloženými číslami) sú kolektívy s vyššou mierou zapojenosti a lepšími vzťahmi až o 21% produktívnejšie, než tie so slabými vzájomnými väzbami.
O prínose teambuildingu k budovaniu vzťahov sme písali už vyššie. Pamätajte, team building = budovanie tímov.
Retencia zamestnancov je, polopate povedané, schopnosť udržať si ich. Každý HR špecialista a zamestnávateľ vie, aké nákladné je nájsť nového človeka a zaučiť ho. Každá strata zamestnanca, ktorý si už čo-to preskákal, bolí.
Ďalšia renomovaná konzultačná spoločnosť, McKinsey & Company, prišla so zaujímavým záverom. Na základe prieskumu pracovného trhu zistila, že firmy s dobre fungujúcimi a najmä spokojnými tímami majú o 50% nižšiu fluktuáciu zamestnancov.
Niet sa čo čudovať. Ak sa človek cíti v práci ocenený, spokojný a najmä ako súčasť kolektívu, nemá dôvody rozmýšľať o zmene.
Do tretice dáta.
Deloitte, jeden z hráčov takzvanej veľkej audítorskej štvorky, realizoval prieskum na vzorke 2 500 spoločností. Téma? Vplyv sily tímu na finančné ukazovatele.
Zo záverov tohto prieskumu vyplýva, že u firiem so silnými tímami (a efektívnymi lídrami) je 2,3-krát vyššia šanca, že z hľadiska hospodárskych výsledkov porazia konkurenciu, ktorá tieto devízy nemá. Samozrejme, dôležité sú aj ďalšie faktory, ale nepochybne ide o hlas dôvery v prospech fungujúcich kolektívov.
Ako sme naznačili už vyššie v texte, papier toho znesie veľa. Čo takto pretaviť napísané do reality? Ponúkame vám široké portfólio teambuildingových aktivít. Môžete si vybrať z našej ponuky, prípadne si aj vytvoriť vlastný tematický program. Veľmi radi vám pomôžeme dopriať vám a vašim kolegom neopakovateľné zážitky, pri ktorých sa rodia silné tímy.